737 906 029 hicarian@o2.pl

John Mueller z Google: Linki nofollow w dużej ilości nie szkodzą stronie

john mueller google

źródło: https://plus.google.com/113006028898915385825

Często na PiO przewijają się pytania temat, czy duża ilość linków nofollow prowadzących do strony docelowej, może jej zaszkodzić.  Według Johna z Google nie mamy o co się martwić. Mueller ujawnił też jak traktowane obecnie są takie linki.

Kilka lat temu panowała opinia, że linki nofollow są bezużyteczne z punktu widzenia SEO. Od kilku miesięcy zauważyłem nową modę, nawet wśród stałych wyjadaczy, iż takowe warto mieć, a już na pewno poprawiają trust rank dla strony. No cóż wpis Johna, może co niektórych rozczarować.

I’d like to back up what others said — having links (even a large number of them) with rel=nofollow pointing to your site does not negatively affect your site. We take these links out of our PageRank calculations, and out of our algorithms when they use links.

Kamil Kondel

SEO/SEM specjalista. Znajdziesz mnie pod pseudonimem - Hicarian.

This Post Has 5 Comments

 1. Sebastian Jakubiec

  W sumie w dzisiejszych czasach nie trudno moim zdaniem o naturalne linkowanie – bardzo dużo stron z automatu dorzuca nofollow – więc statystycznie się wyrównuje 😉 No chyba, że ktoś się bardzo mocno dopala 😀

 2. kamil

  Dokładnie 🙂

 3. Wojtek

  No to teraz już wiem, że nie szkodzą. Ale czy aby na pewno pomagają 😀 ? Chciałbym w końcu usłyszeć jakąś konkretną wypowiedź Google w tej sprawie, a nie tylko domysły…

 4. kamil

  Jak dla mnie zdobywanie linków nofollow opiera się tylko na tym, aby mieć “naturalny” profil linków. W końcu 100% dofollow linków to według mnie podejrzana sprawa. Z drugiej strony, nikt jeszcze ani nie udowodnił, ani nie obalił, że takowy “naturalny profil” powinien być.

  W naszej branży domysły to chleb powszedni. Kto potrafi jednak obserwować i wyciągać bardziej prawidłowe wnioski, ten lepiej na tym wychodzi.

 5. Grzesiek

  Dokładnie – naturalny profil linków to jeden z celów. Chociaż są tacy, co twierdzą, że linki nofollow mają same w sobie wpływ na pozycje 🙂 No, ale wiadomo – to jest pozycjonowanie, tutaj nic nie jest pewne na 100%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Niezbędnik właściciela precla – WP Plagiarism Pal

Wielu z was z pewnością ma gdzieś w zanadrzu jakiegoś precla, czy nawet poważniejszy projekt, jakim się uważa artykuły do...

Zamknij