737 906 029 hicarian@o2.pl

Jak bardzo content scraperzy mogą sparaliżować domenę

Walka trwała kilka miesięcy. Ruch spadał, a liczba słów kluczowych w wynikach organicznych spadała. Nie miałem pojęcia, co się dzieje, gdyż linków w GWT nie przybywało.

Domena 4-letnia. Nie pozycjonowana, z bardzo dobrym, chyba najlepszym w branży contentem. W lutym przeżyła atak strony pasożyta, który podmieniał wyniki orginału na rzecz własnych hacków. Sprawa, była szeroko komentowana na Forum dla Webmasterów Google.

Niemniej po tym epizodzie, domena cały czas traciła na widoczności. Nie pomogło jeszcze większe dopieszczenie treści. Wskazanie ciekawostek, porad i wskazówek. Sądziłem, że to za sprawą małej ilości linków – niemniej problem okazał się prozaiczny. W sieci istniała domena-pasożyt: credisoor  com, która wprawdzie nie zamieniała wyników z oryginałem, ale pisząc w żargonie pisarskim, paraliżowała swoimi kopiami liczne podstrony. Te kopie wprawdzie nie wyświetlały sie i nie rankowały, ale były dobrze widoczne, gdy skopiowałem fragment treści z danej podstrony.

Sprawę zgłosiłem podczas 3 ataku “hackera”, który podmieniał oryginały, zwracając uwagę Michałowi Wicińskiemu z Google o problemie i o pasożycie. Świetny dowód, jak domena-pasożyt spijała ruch, mimo że nie na wszystkie frazy rankowała niech świadczy ta ilustracja z ahrefs. Podaje też linka:

https://ahrefs.com/site-explorer/overview/v2/subdomains/fresh?target=credisoor.com%2F

Strona Pasożyt

Żródło: ahrefs.com

Od końca maja, aż do czasu zbanowania strony, liczba fraz, na które domena-pasożyt rankowała stale wzrastała. Tymczasem oryginał dostawał rykoszetem i tracił widoczność.

Źródło: ahrefs.com

Zbanowanie domeny-pasożyta okazał się trafny. Ahrefs od kilku dni wskazuje “powrót” do na ścieżkę wzrostu. Niemniej, takie mam wrażenie, oparte na doświadczeniu, że nad oryginałem w wyniku licznych podmian i działań content scraperów wisi cały czas algorytm Panda. Tak jakby, cały czas niektóre podstrony były za mało wartościowe, aby pojawić się choćby w top 15.

oryginal2

Ilustrację wprawdzie nie przedstawiała roszad rzędu 1000 słów kluczowych itp, czy spadku relatywnej widoczności o 80%, ale pokazują jak jedna domena-pasożyt, może sparaliżować rozwój innej domeny. Pytanie, jak bardzo zaszkodził by z 30 takich domen?

Kamil Kondel

SEO/SEM specjalista. Znajdziesz mnie pod pseudonimem - Hicarian.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
WordPress: Nie mogę wgrać obrazków – rozwiązanie

Wordpress, pomimo że jest bardzo intuicyjnym i wygodnym CMS-em, potrafi czasami przysporzyć wiele kłopotów. W niniejszej poradzie, zajmę się problemem...

Zamknij